Επισημάνσεις Οδηγιών Από ΕΟΔΥ για τη Διαχείριση Υπόπτων ή Επιβεβαιωμένων Περιστατικών Λοίμωξης COVID-19

Α. Εάν ο μαθητής/τρια εμφανίσει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 εκτός σχολικής μονάδας

• Παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων.
  • Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων.

Εφόσον, ο ιατρός αποφανθεί ότι ο μαθητής/τρια είναι ύποπτο περιστατικό λοίμωξης COVID-19:

• Θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα μοριακό διαγνωστικό τεστ.
  • Μέχρι να υπάρξει αποτέλεσμα, ο μαθητής/τρια παραμένει σε κατ’ οίκον απομόνωση.

Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος

• Ενημερώνεται άμεσα ο διευθυντής της σχολικής μονάδας.
  • Ο μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει μετά την παρέλευση τουλάχιστον 10ημέρου από την έναρξη των συμπτωμάτων και την πάροδο 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του.

Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος

• Ενημερώνεται άμεσα ο διευθυντής της σχολικής μονάδας.
  • Ο μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του.

Β. Εάν ο μαθητής/τρια χαρακτηριστεί ως στενή επαφή ατόμου με επιβεβαιωμένο COVID-19

Όλα  τα άτομα που  εμπίπτουν  στην  κατηγορία  των  στενών  επαφών θα απομακρυνθούν από το σχολείο, με οδηγίες για στενή παρακολούθηση της υγείας τους και, εφόσον δεν εκδηλώσουν κάποιο σύμπτωμα συμβατό με COVID-19, θα επιστρέψουν μετά από 14 ημέρες από την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο περιστατικό. Εάν κατά τη διάρκεια της 14ήμερης καραντίνας, άτομο που έχει θεωρηθεί στενή επαφή, εκδηλώσει συμπτώματα συμβατά με COVID-19, θα πρέπει να υποβληθεί σε εργαστηριακό έλεγχο. Εάν το μοριακό τεστ είναι θετικό: αντιμετωπίζεται ως επιβεβαιωμένο περιστατικό. Εάν το μοριακό τεστ είναι αρνητικό: παραμένει σε καραντίνα έως την ολοκλήρωση του 14ημέρου.

Εάν κατά τη διάρκεια της 14ήμερης καραντίνας, ασυμπτωματικό άτομο που έχει  θεωρηθεί  στενή  επαφή,  κάνει  με  δική  του  πρωτοβουλία  ή  για εξατομικευμένους λόγους εργαστηριακό έλεγχο, τότε:

• Εάν το μοριακό τεστ είναι θετικό: παραμένει σε κατ’ οίκον απομόνωση για 10 ημέρες από την ημέρα διενέργειας του τεστ (εφόσον παραμένει ασυμπτωματικό).
  • Εάν το μοριακό τεστ είναι αρνητικό: παραμένει σε καραντίνα έως την ολοκλήρωση του 14ημέρου.

Σημείωση σχετικά με τις απουσίες:

Οι απουσίες για όσο διάστημα ο μαθητής παραμένει σε καραντίνα δεν θα προσμετρηθούν στις συνολικές επιτρεπόμενες απουσίες, εφόσον προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά έγγραφα.