Το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου πραγματοποίησε διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα τη συζήτηση θεμάτων της ευρωπαϊκής επικαιρότητας και επίσημη προσκεκλημένη την Ελληνίδα ευρωβουλευτή κα Εύα Καϊλή. Οι Senior και Junior Ambassadors του Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών συζήτησαν με την ευρωβουλευτή πάνω στα θέματα της κλιματικής αλλαγής, της επιχειρηματικότητας των νέων και των έμφυλων διαφορών. Οι ερωτήσεις που υπέβαλαν οι Junior Ambassadors του σχολείου μας έδωσαν την ευκαιρία στην κα Καϊλή να αναφερθεί σε ευρωπαϊκά προγράμματα όπως το «Ορίζων Ευρώπη» για την ανάπτυξη της καινοτομίας και της έρευνας στην ΕΕ καθώς και για καινοτόμα προγράμματα και εργαλεία της Ε.Ε. που μπορούν να ερευνήσουν περαιτέρω και να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους προσφέρουν.

Στη διαδικτυακή εκδήλωση συμμετείχαν ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Ανδρέας Ζέρβας, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού ΠΕ03, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας και Παιδαγωγικής και Επιστημονικής  ευθύνης του Π.Λ.Π.Π., κα Αθανασία Μπαλωμένου., ο Διευθυντής του Πειραματικού Λυκείου Πατρών κ. Ι. Σφαέλος, ο Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας, Έρευνας και Καινοτομίας, κ Φ. Ζαΐμης και η υπεύθυνη του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct –Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας κα Ε. Αθανασοπούλου.

Τη δράση συντόνισαν οι Seniοr Ambassadors Κρίθη Μαρία & Μητρούλια Σοφία .

Τεχνική υποστήριξη: Νίκος Καρράς.

PHOTO EPAS 1 min  PHOTO EPAS 2 min  PHOTO EPAS 3 min