Το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών ολοκλήρωσε με επιτυχία την συμμετοχή του στο πρόγραμμα ‘Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου’ το οποίο διοργανώνεται από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα. Μετά από την τελική αξιολόγηση των δράσεων του το σχολείο μας αναγορεύτηκε για δεύτερη φορά σε ‘Σχολείο Πρέσβη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου’ ενώ οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί και μαθητές κέρδισαν τον τίτλο των Seniorκαι JuniorAmbassadorsαντίστοιχα. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές ενεπλάκησαν σε μελέτη, δράσεις και εργασίες οι οποίες τους βοήθησαν να γνωρίσουν καλύτερα την ιστορία, τους θεσμούς και τον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης αποκτώντας έτσι συνείδηση της Ευρωπαϊκής τους ταυτότητας. Παράλληλα, γνώρισαν τις ευκαιρίες που προσφέρει η Ευρωπαϊκή Ένωση καθώς και τα πολλαπλά οφέλη τα οποία η περιοχή μας έχει αποκομίσει από την ένταξή της χώρας μας σε αυτήν, καθώς ήρθαν σε επαφή με  εκπροσώπους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και με τοπικούς φορείς.Η ομάδα των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα θα ήθελαν να συγχαρούν τους μαθητές για την σκληρή δουλειά και τον ενθουσιασμό τους και να ευχαριστήσουν θερμά την καθηγήτρια του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς κα. Φωτεινή Ασδεράκη καθώς και την Κα. Σιδέρη Όλγα για την καθοδήγηση τους κατά τη διάρκεια του προγράμματος.