eTwinning project 2018-2019: MEGA-Maths Escape Game
Οι μαθητές μας, του τμήματος Α1 του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών, συμμετείχαν στο έργο eTwinning MEGA-Maths Escape Game, συνεργάστηκαν με συνομηλίκους τους μαθητές σε πολυεθνικές ομάδες, από τα σχολεία:
1. Lycée Saint Cricq, Pau, France
2. Instituto Tecnico Industriale Statale, Verona, Italy
3. Gimnazija u Zajecaru, Zajecar, Serbia
και δημιουργήσαν ένα Escape Game με το διαδικτυακό εργαλείο genially, χρησιμοποιώντας τις γνώσεις τους, από το μάθημα των μαθηματικών.
Το σενάριο του παιχνιδιού είναι: Λόγω μιας λανθασμένης ιατρικής διάγνωσης, είσαι σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο. Θέλεις να ξεφύγεις από το μέρος για να αποδείξεις ότι είσαι καλά. Ο παίκτης για να περάσει από το ένα δωμάτιο στο άλλο και να ξεφύγει από την ψυχιατρική κλινική θα πρέπει να λύσει κάποια προβλήματα μαθηματικών που έφτιαξαν οι μαθητές μας. Στις 19 Ιουνίου έγινε διάχυση του έργου στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου. Οι μαθητές έπαιξαν το παιχνίδι που δημιουργήθηκε στα πλαίσια του έργου και το αξιολόγησαν. Μπορείτε και εσείς να παίξετε το παιχνίδι πατώντας στο σύνδεσμο μετά την εικόνα:

eTwinning project 2018 2019 MEGA Maths Escape Game