Το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών βραβεύτηκε στις 15 Μαρτίου 2019 με την ετικέτα «Σχολείο eTwinning», μαζί με άλλα 1.004 σχολεία από όλη την Ευρώπη και 69 σχολεία από την Ελλάδα. Η αναγόρευση σε «Σχολείο eTwinning» προσφέρει αναγνώριση για το καινοτόμο έργο που επιδεικνύει το Σχολείο μας, ως προς την καλλιέργεια μιας κουλτούρας συνεργασίας σε επίπεδο τοπικό αλλά και διακρατικό. Με την ετικέτα αυτή το e-Twinning αναγνωρίζει και επιβραβεύει τη συμμετοχή, την αφοσίωση και τη δέσμευση όχι μόνο επιμέρους εκπαιδευτικών του Σχολείου μας, αλλά και των εξαιρετικών επιτευγμάτων ολόκληρου του εκπαιδευτικού οργανισμού στην ενσωμάτωση και αξιοποίηση του e-Twinning στη σχολική πραγματικότητα. Προϋποθέσεις για τη βράβευση ενός σχολείου με την ετικέτα e-Twinning αποτελούν η ενεργός συμμετοχή σε προγράμματα e-Twinning και η βράβευση ενός έργου με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας, καθώς και η πρωτοπορία σε τομείς όπως: η ψηφιακή πρακτική, οι καινοτόμες και δημιουργικές παιδαγωγικές προσεγγίσεις, η προώθηση συνεχούς επαγγελματικής ανάπτυξης του προσωπικού, η προώθηση πρακτικών συνεργατικής μάθησης με το προσωπικό και τους μαθητές και η πρακτική ηλεκτρονικής ασφάλειας (eSafety).
Δείτε τη λίστα των βραβευθέντων σχολείων εδώ.