Το σχολικό έτος 2017-2018, το σχολείο μας σε συνεργασία με το σχολείο: I.I.S.S E.Marjorana από το Brindisi της Ιταλίας υλοποίησε το Ευρωπαϊκό έργο eTwinning: ‘Mystery, Fun, Math, Stories’. Οι μαθητές της Α' τάξης του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή και συνεργάστηκαν με τους συνομηλίκους τους Ιταλούς μαθητές με στόχο την από κοινού συγγραφή Ιστοριών στις οποίες εμπλέκουν γνώσεις τους από το μάθημα των μαθηματικών. Παράλληλα δημιούργησαν ebook, αλλά και online comics εμπνευσμένα, από την Χρυσή τομή, την Χρυσή Σπείρα, την ακολουθία Fibonacci και τους Πυθαγόρειους αριθμούς. Αναζήτησαν την ύπαρξη της Χρυσής Αναλογίας στα κτίρια της πόλης τους, αλλά και σε έργα τέχνης μεγάλης πολιτιστικής αξίας όπως τα έργα του Da Vinci. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν και εμπλούτισαν τις μαθηματικές τους γνώσεις, εξοικειώθηκαν με την χρήση των Νέων Τεχνολογιών, εξάσκησαν τις γλωσσικές τους δεξιότητες στα Αγγλικά και ενεπλάκησαν σε ποικίλες δημιουργικές δραστηριότητες. Η συμμετοχή τους σε αυτό το έργο συνέβαλε στην ανάπτυξη της αυτενέργειας, στην τόνωση της αυτοπεποίθησης τους, στην καλλιέργεια δημιουργικής σκέψης, καθώς και στην ανάπτυξη χρήσιμων κοινωνικών δεξιοτήτων. Μετά από την πετυχημένη και εποικοδομητική συνεργασία, Ελλήνων και Ιταλών μαθητών, το έργο μας έλαβε κατόπιν αξιολόγησης του από την Κεντρική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning, την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στους Ιταλούς συνεργάτες τους!!!

EUROPEAN-QUALITY_1
Karagianni