eTwining 2018 19Η επιτυχημένη ενασχόληση των μαθητών μας σε έργα eTwinning και τα οφέλη που αποκόμισαν, μας ώθησαν να συμμετέχουμε και την φετινή σχολική χρονιά 2018-19

σε ένα νέο έργο στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος eΤwinning. Συγκεκριμένα θα πραγματοποιηθεί συνεργασία 110  συνολικά μαθητών και των εκπαιδευτικών τους από τα σχολεία: Lycée Saint-Cricq - Pau – France,

ITIS "G. Marconi" - Verona – Italy, Gimnazija u Zajecaru - Zajecar – Serbia και το σχολείο μας το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Ο τίτλος του έργου είναι ‘’Μaths Escape Game’’ και ο κύριος στόχος του είναι η δημιουργία ενός ψηφιακού παιχνιδιού «διαφυγής» όπου οι μαθητές θα κληθούν να δημιουργήσουν «αινίγματα» τα οποία θα αντλούν θέματα από τα Μαθηματικά (γεωμετρία, άλγεβρα, στατιστική κ.α.) αλλά και γενικότερα τα γνωστικά αντικείμενα STEM. Παράλληλα θα αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους από την Ιστορία, την Γεωγραφία τον Πολιτισμό και θα αναπτύξουν τις επικοινωνιακές και συνεργατικές τους δεξιότητες και την κριτική τους σκέψη. Τέλος, με την εμπλοκή τους στο πρόγραμμα έρχονται σε επαφή και καλλιεργείται ο σεβασμός σε έναν άλλο Ευρωπαϊκό πολιτισμό.