Στο πλαίσιο του προγράμματος «Βουλή των Εφήβων», στο οποίο συμμετέχει το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα τα «Αρχαιολογικά μνημεία της πόλης των Πατρών». Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί κκ. Αβραμόπουλος Αβραάμ, Κυριακουλόπουλος Ευάγγελος, Μητρούλια Σοφία & Ζούπας Αθανάσιος με την αρωγή των συμμετεχόντων μαθητών του προγράμματος. Λόγω των ιδιαίτερων υγειονομικών συνθηκών, η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης την Παρασκευή 16 Απριλίου 2021. Προσκεκλημένοι ομιλητές στη διαδικτυακή εκδήλωση ήταν η Διευθύντρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αχαΐας κ. Αναστασία Κουμούση, η οποία παρουσίασε το Ρωμαϊκό Υδραγωγείο και ο αρχαιολόγος κ. Μιχαήλ Γκαζής, ο οποίος παρουσίασε το Μυκηναϊκό Νεκροταφείο της Βούντενης. Ακολούθως, οι μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις προς τους προσκεκλημένους ομιλητές.

Στην τηλεδιάσκεψη απεύθυναν χαιρετισμό ο κ. Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, ο κ. Ζέρβας Ανδρέας, Διευθυντής Β/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, η κ. Μπαλωμένου Αθανασία, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ03 του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας και ο κ. Σφαέλος Ιωάννης, Διευθυντής του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών.