Με μια ωριαία λιτή εκδήλωση, μαθητές και εκπαιδευτικοί στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών τίμησαν την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 τον ηρωικό Αγώνα των φοιτητών κατά της Χούντας, τον Νοέμβρη του 1973. Σαράντα πέντε χρόνια μετά, το Πολυτεχνείο 1973 αποδόθηκε, ως εκδήλωση μνήμης, με το θεατρικό μονόπρακτο του Δημήτρη Μαριόλη «Καφενείο η Ελλάς», με τα τραγούδια «Ένα το Χελιδόνι» -«Η Ζωή τραβά την ανηφόρα» – «Dust in the Wind»-«Wind οf change» και με το ποίημα «Η Διαθήκη μου» του Μιχάλη Κατσαρού. Παρουσιάστηκε το χρονικό της εξέγερσης των φοιτητών καθώς και η το ψήφισμα των φοιτητών όπως είχε εξαγγελθεί 12 ώρες πριν την εισβολή στο Πολυτεχνείο το 1973. Η γιορτή οργανώθηκε από τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου. Σχολικό Έτος 2018-2019 και την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι καθηγήτριες κ. Καραγιάννη και κ. Λύρη.

Ευχαριστούμε θερμά την εικαστικό του σχολείου κ. Κεκεμπάνου για την πολύτιμη αρωγή της στην δημιουργία της αφίσας της εκδήλωσης και όλους τους συναδέλφους που βοήθησαν στην πραγματοποίηση της.

{besps}images/17_november_2018{/besps}

Δείτε και βίντεο απόσπασμα από την γιορτή