Θα θέλαμε να συγχαρούμε τις μαθήτριες του Oμίλου Ρητορικής του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Πατρών Γούδα Αριάνα, Καραταράκη Αριάδνη, Καραχάλιου Χαρά, Καταπόδη Ναταλία, Κορέτση Χριστιάνα, Λόη Αγγελίνα, Μαντά Ευγενία και Παπαθανασίου Ιωάννα για την επιτυχημένη συμμετοχή τους στο Συνέδριο Προσομοίωσης Συνεδριάσεων των Ηνωμένων Εθνών που διοργανώθηκε από το Αμερικανικό Κολέγιο Αθηνών. Οι μαθήτριες έκαναν έρευνα για τα θέματα που συζητήθηκαν στις επιτροπές τους, κατέθεσαν προτάσεις, ενεπλάκησαν σε διαδικασίες διαπραγματεύσεων και επιχειρηματολογίας μέσω τηλεδιάσκεψης και είχαν την ευκαιρία μέσω της προσομοίωσης να βιώσουν τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνεδριάζουν και αποφασίζουν τα όργανα των Ηνωμένων Εθνών. Οι μαθήτριες του Ομίλου Ρητορικής του Π.Λ.Π.Π. έχουν συμμετάσχει φέτος συνολικά σε τέσσερα συνέδρια προσομοίωσης των εργασιών των Ηνωμένων Εθνών.