Οι μαθητές του τμήματος Α1 της Α’ Λυκείου του σχολείου μας για να γιορτάσουν την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, στις 5 Φεβρουαρίου,

δημιούργησαν παρουσιάσεις  δουλεύοντας ομαδικά για να ενημερώσουν τους συμμαθητές τους σε θέματα ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου. Συγκεκριμένα, ασχολήθηκαν με τη δημιουργία ασφαλών και ισχυρών κωδικών πρόσβασης, τον κανονισμό των «ευαίσθητων» Προσωπικών Δεδομένων, τις «ψευδείς» ειδήσεις και τον εθισμό στο διαδίκτυο.

Επίσης, εμπνεύστηκαν από την ημέρα και δημιούργησαν δύο αφίσες, Η τέχνη συναντά την τεχνολογία!

Το πρωτότυπο υλικό που δημιούργησαν μέσω αναζήτησης και εργασίας στο Εργαστήριο πληροφορικής παρουσιάστηκε στην ολομέλεια της τάξης τους την επόμενη διδακτική ώρα, από εκπροσώπους των ομάδων. Έτσι, οι μαθητές πήραν το ρόλο των ειδικών, ενημερώνοντας και απαντώντας σε ερωτήσεις συμμαθητών τους!

Όλοι το απολαύσαμε!!