Την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών, επιμορφωτική δράση από εξειδικευμένους εκπαιδευτές του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Περιφερειακού Τμήματος Πάτρας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Η επικεφαλής της ομάδας εκπαιδευτών κα Σύρακα και οι συνεργάτες της, παρείχαν στους μαθητές και μαθήτριες της Β' Λυκείου του σχολείου μας μια ολοκληρωμένη θεωρητική εισαγωγή στην παροχή Α' Βοηθειών σε ενδεχόμενα περιστατικά απόφραξης της αναπνευστικής οδού, λιποθυμιών και εξωτερικών αιμορραγιών.
Ακολούθησε βιωματικό εργαστήριο στο οποίο οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν σε ενέργειες Α' Βοηθειών, υπό την καθοδήγηση των έμπειρων στελεχών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.
Το ενδιαφέρον και η ανταπόκριση των συμμετεχόντων είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ομάδας εθελοντών μαθητών, οι οποίοι συμμετείχαν στο τέλος της εκδήλωσης σε συμπληρωματική επιμόρφωση με στόχο την περαιτέρω εκπαίδευσή τους για την επιτυχή αντιμετώπιση ανάλογων περιστατικών εντός και εκτός σχολικού περιβάλλοντος.
Το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών ευχαριστεί θερμά το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Περιφερειακού Τμήματος Πάτρας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού για τη συνεργασία και την άρτια παρουσίαση.